Portugalsko

Zajímavosti, cestování, dovolená, zájezdy a všechno ostatní, co potřebujete o Portugalsku vědět

Portugalsko - Doprava autem

Poslední změna , autor

Doprava po Portugalsku autem

Cestování po Portugalsku autem je ta nejlepší možnost jak tuhle ojedinělou zemi poznat. si můžete v pronajmout/půjčit v řadě autopůjčoven. Přímo na letišti v Lisabonu fungují , , Guerin, Avis, Herzt, Budget a AutoArdin.

V nabídce jsou všech možných tříd, za příplatek je možné získat také GPS. Pokud máte peněz nazbyt, klidně do ní investujte. Klidně se dá vystačit i s mapou Portugalska a podrobnější mapou Lisabonu, případně dalších velkých . Koupíte je za cenu kolem 3,5 euro v kdejakém obchůdku nebo na .

je nejlepší půjčovat si přímo přes webové stránky jednotlivých autopůjčoven. Kromě toho existují zprostředkovatelské webové online služby pro půjčení auta, např. Traveljigsaw. Ty si však k penězům za pronájem auta naúčtují další bonusy.

Devítidenní vypůjčení malého pětidveřového auta v dieselové verzi Eco-Flex nás vyšlo u Geurinu na přibližně 210 euro, včetně jednoduchého pojištění proti poškození. Před půjčením auta s vámi obsluha auto zkontroluje a zapíše veškeré existující poškození.

Po vrácení auta je vůz znovu zkontrolován. V případě, že jste zaplatili nějakou zálohu - v našem případě 100 euro na pohonné hmoty ( je zapůjčeno s plnou nádrží, mělo by tak být i vráceno) - je tato odblokována z vaší kreditní karty taktéž po úspěšném vrácení auta.

Automobilová doprava v Portugalsku se v zásadě neliší od zbytku Evropy. Jezdí se vpravo. Max. rychlost ve městě je 50 km/h, po okresních silnicích 90 km/h, rychlostní silnice ve městě 100 km/h a na dálnicích je max. rychlost 120 km/h. Na max. rychlost vás také upozorní značky.

Obecně lze ale říci, že se Portugalci samotní rychlostními omezeními, narozdíl např. od , příliš neomezují. Zvláštností jsou několikaproudové kruhové objezdy, na které narazíte takřka na všech větších křižovatkách. Mohou se na nich vyskytnout i semafory v jednotlivých úsecích kruhu.

O Portugalcích se tvrdí, že jsou to nelítostní a bezohlední řidiči. Ničeho takové jsem si ale nevšiml. V Portugalsku se jezdí podobně jako všude jinde ve střední a západní Evropě. Řidiči zejména z menších měst však preferují malá auta.

Jednak proto, že jsou levná na pořízení i provoz, lze s nimi snadno zaparkovat, a také se lépe vejdou do starobylých center jižních měst, která jsou plná úzkých křivolakých uliček.

má jeden z nejšetrnějších vozových parků v Evropě s ohledem na . To zde přitom není nijak zvlášť drahé. Za litr jsme v září 2011 platili kolem 1,4 euro, za litr benzinu se platilo 1,65 euro.

Nejoblíbenějšími typy aut jsou už zmíněná Opel Corsa - její rozšíření v Portugalsku je podobné modelu u nás. Dále pak , , , , zejména v Lisabonu pak často narazíte na malé městské auto .

Kvalita v Portugalsku je překvapivě lepší než u nás. Žádné velké výmoly, jen zejména na jihu v regionu Alentejo, ale i jinde ve venkovských oblastech, narazíte na velmi úzké silnice s nekvalitním okrajem.

Na dálnicích, kterých zatím není mnoho, ale intenzivně se budují, se platí , a to podle počtu ujetých kilometrů u mýtných bran. Lze platit v hotovosti nebo kartou. Pruhy označené písmenem V v zeleném čtverci jsou určeny pouze pro auta vybavena elektronickým platebním systémem mýtného.

Po dálnicích lze i v současné době bez problémů procestovat prakticky celé Portugalsko od severu na jih. Nejvíce je na západním pobřeží a na severu, na jih do Algarve vede dálnice A2/IP1, která v Algarve pokračuje jako A22 po celém jižním pobřeží Portugalska až do .

Podle našich zkušeností je ale klidně možné se dálnicím vyhnout a jezdit po okresních silnicích. Bývají velmi prázdné a bez problémů vás dovedou všude kam budete potřebovat. S parkováním není problém ani ve velkých městech. U pláží bývají parkoviště a vždy se nějaké volné místo najde.