Portugalsko

Zajímavosti, cestování, dovolená, zájezdy a všechno ostatní, co potřebujete o Portugalsku vědět

Portugalsko - ekonomika

Poslední změna , autor

Ekonomický vývoj Portugalska

Ekonomika Portugalska je dnes vyspělou západní ekonomikou s vysokými příjmy, která je převážně založena na službách. Tento směr vývoje nabrala v roce 1986, kdy se země připojila k Evropskému společenství, předchůdci dnešní Evropské unie. Od té doby si Portugalsko užívalo výrazný ekonomický růst.

Portugalská historie nicméně přímo vybízela k tomu, aby se země stala jedním z důležitých světových obchodních impérií. Portugalci od 15. století jakožto zkušení mořeplavci ovládli obchod s kořením, hedvábím či porcelánem pocházejícím především z jejich kolonií v Asii.

V Africe měli v koloniích bohaté zdroje slonoviny a diamantů, v Jižní Americe zase cukrové třiny, vzácných dřevin a zlata. Síla Portugalska jakožto světové mocnosti ale průběžně upadala. Silnou ránu jí zasadilo osamostatnění Brazílie v roce 1822.

Do roku 1914 se Portugalsko stalo ekonomicky velmi problematickou zemí. Do roku 1950 zažila země slabý ekonomický růst, ale teprve v letech 1950-1973, v době autoritářské vlády António de Oliveira Salazar, zažila země výrazný hospodářský rozmach. Obchod, turistika, investice ze zahraničí, proměna společnosti jako taková - to vše přineslo výrazný ekonomický pokrok.

Vstup do Evropského společenství výrazně přispěl ke stabilnímu ekonomickému růstů. Portugalsko díky tomu získalo přístup k bohatým fondům EU. Dne 1. ledna 2002 zavedlo Portugalsko novou jednotnou měnu euro, společně s 11 dalšími zeměmi EU. Klíčovým odvětím zůstává už po staletí rybářství. Rybáře můžete vidět na pobřeží v okolí měst jako Viana do Castelo, Nazaré, Lagos či Sagres.

Stejně důležité jako rybářství je pro Portugalsko také vinařství. Jeden z tamních produktů zná totiž asi celý svět - slavné víno Portské. Známé jsou však i další typy vín - madeira či vinhos verdes - "zelená vína". Kvalitní červená vína se vyrábějí v oblastech Alentejo a Ribatejo. Tisíce vinic najdete také v úrodných údolích řek Douro a Tejo.

Ekonomická krize roku 2008 postihla Portugalsko velmi neblaze. Poukázala na obrovský veřejný dluh země, který začal v průběhu následujících let výrazně ohrožovat stabilitu tamní ekonomiky. V dubnu 2011 portugalská vláda jakožto třetí země po Irsku a Řecku přiznala, že přijme půjčku Evropské unie ve výši 80 mld. euro.