Portugalsko

Zajímavosti, cestování, dovolená, zájezdy a všechno ostatní, co potřebujete o Portugalsku vědět

Portugalsko - Faro

Poslední změna , autor

Faro

Portugalci vyslovují Faro jako "Faru". Jde o nejjižnější město kontinentálního Portugalska. Jde v podstatě o relativně malé město s asi 64 000 obyvateli, které je přesto, vedle Lagosu, jedním z hlavních center jižního Portugalska a zejména oblasti Algarve.

Založení města sahá až do roku 1266. V době nadvlády Maurů patřilo Faro k nejvýznamnějším městům jižní části Pyrenejského poloostrova. Maurové byli nakonec přemoženi portugalským králem Alfonsem III. v roce 1249.

Zemětřesení roku 1755, které téměř zničilo Lisabon, Lagos a některá další města, pomohlo městu Faro stát se administrativním centrem regionu Algarve. Tsunami následující po zemětřesení totiž město téměř nepoškodilo díky písečným břehům laguny Ria Formosa.

Ve Faru najdeme veřejnou univerzitu, mezinárodní letiště, přístav, marínu, železniční stanici. Na stadionu Estádio Algarve se hrálo i fotbalové Euro 2004. Léta jsou ve Faru teplá až horká, podzim a zima nabízejí teploty 8–17 °C a více srážek. Průměrná celoroční teplota je kolem 17 °C.

Sesterským městem je mimo jiné Tangier v nedalekém Maroku, a to už od roku 1954.

Mapa Fara