Portugalsko

Zajímavosti, cestování, dovolená, zájezdy a všechno ostatní, co potřebujete o Portugalsku vědět

Portugalsko - jazyk

Poslední změna , autor

Portugalština

Portugalci si střeží svůj jazyk možná ještě bedlivěji než opatrností vyhlášení vyhlášení Francouzi. Málokdy se v Portugalsku dočkáte vřelého přijetí, budete-li srovnávat portugalštinu se španělštinou, nebo ji dokonce považovat za její nářečí.

Ačkoliv psaná portugalština může španělštinu silně připomínat, mluvená je velmi odlišná, tvrdší než španělština a jasně odlišitelná. Portugalci samotní říkají, že španělštině víceméně bez problémů rozumějí, ale naopak už tomu tak příliš často není.

Portugalština je románský jazyk kterým dnes mluví kolem 300 milionů lidí na celém světě. Jde tak o pátý nejrozšířenější jazyk na světě. Během 15. a 16. století portugalští mořeplavci roznesli portugalštinu do celého světa - především do Jižní Ameriky a tamní tehdejší kolonie .

Portugalština je oficiálním jazykem například v Angole, Východním Timoru, Mozambiku či v Guinea-Bissau. Povinně se učí na školách v Argentině a Uruguaji, ale také ve Venezuele, Zambii, Kongu, Senegalu, Namíbii či Jihoafrické republice.

Dvěma hlavními dialekty portugalštiny jsou brazilský a starosvětský. Většina slovní zásoby jazyka pochází z latiny ke které je často odkazována. Námořníci ale do jazyka vnesli řadu výrazů z celého světa a nemalým dílem přispěli i Maurové/Arabové, kteří na území po staletí sídlili.