Portugalsko

Zajímavosti, cestování, dovolená, zájezdy a všechno ostatní, co potřebujete o Portugalsku vědět

Jídlo a potraviny v Portugalsku

Poslední změna , autor

Jídlo a potraviny

Jídlo je pro Portugalce sváteční záležitostí. V Portugalsku zdaleka nenarazíte na tolik fast foodů jako jinde v Evropě. Tamní lidé si své jídlo rádi vychutnávají. Nejčastějším pokrmem jsou samozřejmě ryby. Prodávají se sušené i čerstvé chlazené v kdejakém obchodu. Podle toho ale obchody také "voní".

V turistických oblastech, na jihu v Algarve a velkých městech jako je Lisabon, Porto či Faro, lidé doma příliš často sami nevaří. Raději si zajdou na jídlo do restaurace, kterých je v těchto střediscích bezpočet.

Jakmile se vypravíte do Lisabonu, narazíte odpoledne na každém rohu na číšníky, kteří vás budou nahánět na vybrané pochoutky. Především ryby a plody moře.

Jídlo je ale v Portugalsku zároveň jednou z nejnákladnějších životních potřeb. Připravte se proto, že při cestě do Portugalska utratíte za jídlo značné prostředky - zejména pokud budete chtít často vysedávat v restauracích a kavárnách.

Portugalci nedají dopustit na své cukrovinky. Milují mlsání a cukrárny jsou téměř stejně časté jako restaurace. Cukrárny (pastelarias) a kavárny jsou v Portugalsku de-facto totéž a starší Portugalci milují vysedávání, popíjení kávy a pochutnávání si na zákuscích.

Všudypřítomnou dobrotou, kterou koupíte prakticky v jakémkoliv obchodě je "pasteis" [pastyš]. Historie této vajíčkové dobroty se údajně datuje do 18. století do Lisabonu, tamní čtvrti Belém.

Tam se ostatně dodnes nachází vyhlášená cukrárna a kavárna, kde se tyto pochoutky vyrábějí. Najdete ji ve čtvrti Belém, poblíž věže Torre de Belém, na adrese Rua de Belém, číslo 84 a 92. Můžete se tam dostat např. také tramvají č. 15. Otevřeno je každý den od pondělí do neděle od 8.00 do 24.00. Výrobu - pečení - pasteis tam můžete sledovat na vlastní oči.

Jídlo kupované v bežných obchodech "mercados" neboé "super-mercados" je přibližně stejně drahé jako u nás. Není příliš výhodné kupovat balenou vodu ve snack-barech a kavárnách, kde je značně předražená a za 1,5l vody dáte třeba až dvě eura.