Portugalsko

Zajímavosti, cestování, dovolená, zájezdy a všechno ostatní, co potřebujete o Portugalsku vědět

Portugalsko - Lisabon

Poslední změna , autor

Lisabon

Lisabon (Lisboa, Portugalci vyslovují "lišboa"), hlavní a největší město Portugalska, je v jádru relativně malá metropolo s cca 550 000 obyvateli. Celá městská oblast v jeho širším okolí ale zahrnuje až tři miliony obyvatel, tedy o něco méně než třetinu obyvatel Portugalska.

Geografie

Lisabon je nejzápadnější velké město Evropy, jediné ležící na pobřeží Atlantiku. Nachází se zhruba ve druhé třetině země směrem na jih. Zároveň patří mezi nejstarší města na světě. Je dokonce ještě starší než Paříž, nebo Řím, a to o stovky let!

Historie

Od osmého století n.l. vládli Lissabonu Maurové (Arabové), znovu bylo dobito až v roce 1147 křižáky. Město nabízí obrovské množství památek z nichž dvě jsou na seznamu světových památek UNESCO: Belémská věž a Klášter svatého Jeronýma, obě nedaleko od sebe, obě z 16. století - doby největší slávy a bohatství města. Dodnes lze ve městě najít také zbytky starobylého římského i maurského opevnění.

Zlaté časy zažíval Lisabon v době, kdy se Portugalsko stalo významnou koloniální mocností. V té době se stal jejím hlavním městem, z čehož dodnes těží. Největší a nejznámější námořní expedice vyplouvaly právě z Lisabon - včetně Vasco de Gamy, když v roce 1497 vyrážel do Indie.

V roce 1755 byl Lisabon prakticky srovnán se zemí díky zemětřesení a následnému tsunami. Město zažilo ničivá zemětřesení už předtím, ale událost z roku 1755 byla jednou z největších. A také měla největší světovou odezvu. Stejné zemětřesení však napáchalo obrovské škody např. i v Maroku, od Tangieru až po Agadir.

Klima a doprava

Jakožto jihoevropské město ležící na pobřeží Atlantiku nabízí Lisabon horká, suchá léta a mírné, vlhké zimy. V létě není problém se koupat v oceánu na nedalekých plážích Caparica, kam se rychle dostanete přes most Ponte 25 de Abril, tedy "Most 25. dubna".

Už jen jeden další most spojuje místní s druhým břehem ústí řeky Tagus, a to unikátní most Vasco de Gamy z roku 1998. Měří 17,2 km a je nejdelším mostem Evropy. Má šest pruhů, max. rychlost je 120 km/h, při příjezdu do Lisabonu za jeho přejezd zaplatíte 2,40 euro.

Lisabon obsluhuje letiště Portela nacházející se v severovýchodní části za hranicemi města. Snadno se tam dostanete autobusem, případně taxi či autem. Také je tam možné odevzdat půjčené v mnoha autopůjčovnách.