Portugalsko

Zajímavosti, cestování, dovolená, zájezdy a všechno ostatní, co potřebujete o Portugalsku vědět

Portugalsko - počasí

Poslední změna , autor

Počasí v Portugalsku

Počasí v Portugalsku lze charakterizovat jako středomořské. Je jednou z nejteplejších zemí Evropy. V severních hornatých oblastech bývá průměrná teplota kolem 13 °C, v jižních i přes 18 °C. Oblíbený turistický region Algarve má podobné podnebí jako jižní pobřeží Španělska.

V některých místech Portugalska stoupají max. teploty v létě i přes 45 °C, např. v oblasti Guadiana . Země si užívá 2500 až 3200 hodin slunečního svitu ročně. V létě je to 10-12 hodin, v zimě pak asi 4-6 hodin, nejvíce samozřejmě na jihu, méně už na severu.

Souostroví Madeira a Azorské ostrovy, které Portugalsku patří, mají už subtropické klima. Průměrná roční teplota tam přesahuje 20 °C. Některé menší ostrůvky těchto soustroví ovšem mají vlastní výjimečné klima. Např. Ilhas Selvagens, tedy Divoké ostrovy, mají vyloženě pouštní klima.

I přes vysoké teploty na slunci může být v Portugalsku pořádná zima. Pokud se jedete koupat, rozhodně nečekejte příjemně teplou vodu středozemního moře. Břehy Portugalska bičuje svými vlnami a studenými proudy Atlantský oceán. V něm vám bude zima kdykoliv a kdekoliv, na západním pobřeží stejně jako na jižním. Své navíc udělá i studený vítr neustále silně vanoucí od oceánu.