Portugalsko

Zajímavosti, cestování, dovolená, zájezdy a všechno ostatní, co potřebujete o Portugalsku vědět

Portugalsko - Porto

Poslední změna , autor

Porto

Portugalsko má jen dvě opravdu velká města: Lisabon a Porto. Centrum Porta obydluje asi 237 000 lidí, celá městská oblast v okolí ale zahrnuje až 1,3 mil. obyvatel. Metropolitní oblast pak až 1,7 mil. Porto se nachází v ústí řeky Douro a je registrováno v seznamu světového dědictví UNESCO, od roku 1996.

V dobách Říše Římské bývalo toto sídlo důležitou předsunutou základnou impéria, tehdy jménem "Portus Cale", později "Portucale". Odtud se pak odvozuje taktéž název celého . Ve světě je Porto nejznámější pravděpodobně pro své víno - portské. Právě pěstování vína je už od středověku a nejspíš ještě dříve hlavní obživou místních lidí.

Historie města Porto sahá až do 4. století našeho letopočtu k římské koupaci Pyrenejského poloostrova. Během 14. a 15. století loděnice v Portu pomáhaly budovat velikost a slávu Portugalského království. Bylo to také Porto, odkud v roce 1415 vyplul princ Jindřich Mořeplavec, syn Jana I. Portugalského, dobít maurský přístav jménem Ceuta na pobřeží Maroka.

Byla to právě tato výprava, která odstartovala průzkum západního pobřeží Afriky a následně portugalský Věk zámořských objevů. Dnes je Porto sídlem největších portugalských korporací, centrem industrializovaného severozápadu a hlavním rivalem Lisabonu.

V roce 2002 byla v Portu spuštěna první linka metra, od té doby přibylo dalších pět. Dnes je tento systém metra největší v Portugalsku a spojuje Porto např. také s letištěm Francisco de Sá Carneiro. V roce 2001 bylo Porto vyhlášeno hlavním evropským městem kultury. Hlavním sportem je zde samozřejmě fotbal, stejně jako ve zbytku .

Mapa Porta